Jak robić dobre zdjęcia zachodu słońca?

Romantyczne zachody słońca to bardzo popularny temat fotografii, który urzeka niejedną osobę i niejednego fotografa inspiruje aby sięgnął po aparat. Choć tego typu kadry są traktowane jako mniej ambitne, to jednak dobre zdjęcia zachodu słońca wymagają trochę poświęcenia.

Każda fotografia zanim znajdzie się na matrycy powinna powstać przede wszystkim w naszej głowie. To w niej rodzą się ciekawe kadry. Dobre zdjęcia zachodu słońca to te, w których magiczne światło tworzy przede wszystkim klimat – buduje narrację fotografii, stając się tłem dla otoczenia lub sytuacji. Warto więc przemyśleć kadr, aby miał on bezpośredni związek z miejscem, w którym powstał (np. góry, ulica, drapacze chmur). Zachód słońca może być też ciekawym uzupełnieniem portretów czy zdjęć ślubnych, budowanych w romantycznej scenerii. Ostatnie promienie słońca powinny więc stanowić drugi plan.

To jaką ekspozycję dobierzemy do naszego zdjęcia zależy w dużej mierze od nas samych i od tego co chcemy przedstawić na naszej fotografii. Pomiar światła „zdjęty” z nieba tuż obok słońca pozwoli nam poprawnie zarejestrować szczegóły w światłach, ale pierwszy plan zostanie potraktowany sylwetkowo. Z kolei odwrotna kombinacja spowoduje, że pierwszy plan zostanie ukazany z niemal wszystkimi detalami, ale przepalone niebo zniszczy klimat chwili. Zdarza się, że zarówno pierwszy jak i drugi plan będą „bogate” w szczegóły. To jednak zależy od kąta i kierunku padania światła. Warto też z pomocą statywu wykonać kilka ujęć danej sceny z różną ekspozycją. Łącząc je uzyskamy fotografię o bardzo dużej rozpiętości tonalnej, na której znajdziemy szczegóły we wszystkich partiach świateł i cieni. A balans bieli? Nie będziemy mieli z nim żadnego problemu, jeśli format zapisu zdjęć na karcie zmienimy z JPG na plik RAW. W programie do edycji zdjęć łatwo będzie wówczas ustawić temperaturę barwową na jakiej nam zależy. W końcu to my a nie aparat decydujemy o naszym zdjęciu.

Z fotografiami prezentującymi zachód słońca kojarzy nam się przede wszystkim szeroki kadr przedstawiający krajobraz. Warto jednak pamiętać, że ciepłe i bezpośrednie światło jakie towarzyszy zachodowi słońca we wspaniały sposób uwydatnia kolory i buduje bryły. To z kolei zachęca do spróbowania swych sił w fotografii portretowej czy też architektury

Wiele ciekawych informacji na powyższy temat można znaleźć w artykule Łukasza Kacperczyka, który znalazłem na portalu szerokikadr.pl: Jak robić dobre zdjęcia podczas zachodu słońca. Autor odwołuje się do szerszego znaczenia fotografii. Mam na myśli takie, które nie pozbawia zdjęcia kontekstu, które potrafi uwydatnić znaczenie tła oraz relacji między pierwszym i drugim planem. W artykule nie brakuje również wskazówek dotyczących sprzętu oraz informacji technicznych, uwzględniających ekspozycję, kompozycję etc. Warto zapoznać się z treścią artykułu.

Poniżej prezentujemy parę zdjęć zachodu słońca

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top