Gru 12

Fotografowanie fajerwerków

fireworks-1184245-1280x1280Fajerwerki, którymi witamy Nowy Rok, to całkiem fajny temat do fotografowania. Jeśli podejdziemy do niego w odpowiedni sposób, zatrzymamy ten niezwykły moment w pięknych kadrach.

Fotografowanie fajerwerków nie jest specjalnie trudne, ale nie można zapomnieć o kilku podstawowych sprawach by uzyskać piękne zdjęcia opisujące nadejście kolejnego roku. Przede wszystkim pamiętajmy o odpowiedniej kompozycji, która zbuduje całą narrację zdjęcia i nie będzie jedynie fotką rozbłyskujących się na niebie sztucznych ogni. Takie zdjęcie nie przedstawi oryginalnego spojrzenia ani nie pokaże nam miejsca, w którym zostało wykonane – chyba warto pokazać wszystkim gdzie bawiliśmy się w Sylwestra?

fireworks-at-himleywood-1443466-1599x1070

Przede wszystkim musimy określić co chcemy zamieścić na zdjęciu. Warto więc wykadrować ujęcie tak aby znalazła się w nim np. charakterystyczna dla danego miejsca budowla, jak w słynnych już na cały świat pokazów fajerwerków w Sydney. Potrzebny nam będzie statyw, bowiem fotografując fajerwerki warto użyć dłuższych czasów otwarcia migawki. W ten sposób zarejestrujemy kilka spektakularnych „wybuchów”, z długimi świetlnymi smugami zamiast pojedynczego błysku. Najlepiej fotografować w pełnym trybie manualnym M i metodą prób i błędów eliminować niekorzystne ustawienia. Nie kombinujmy jednak ze zbyt wysokimi wartościami czułości ISO aby naszym kolorowym fajerwerkom nie towarzyszyły na zdjęciach szumy. Oczywiście najlepiej pracować w formacie RAW, dzięki któremu będziemy mogli odzyskiwać szczegóły w światłach i cieniach. Da on nam również swobodę w ustawieniu balansu bieli podczas edycji. Jeśli jednak fotografujemy w formacie JPG, to najlepiej ustawić będzie balans bieli na światło żarowe. Nie korzystajmy też z autofocusa bo w ciemności nie będzie on miał szans złapać ostrości. Postawmy więc na pełen manual i ustawmy ostrość na nieskończoność.

fireworks-1443597

Warto również szukać ciekawych punktów, np. brzegu morskiego czy portowej przystani aby sfotografować odbicie rozbłysków w tafli wody, a jeśli spędzamy Sylwestra w górach, to spróbujmy wejść nieco wyżej miasta by uchwycić sztuczne ognie nad światłami górskiej miejscowości.

 

Świetlnego roku!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.