Sie 16

Dysk SSD dla ludzi ceniących szybkość

Dysk SSDW ciągu ostatnich kilku lat pojemność dysków twardych oraz pamięci przenośnych niebywale wzrosła. Dobrze pamiętam swój pierwszy komputer o dysku 60GB, w którym zawsze było mnóstwo wolnego miejsca. Teraz na takim obszarze pamięci zmieścimy kilka gier i filmów w jakości HD maksymalnie. Tradycyjne dyski twarde wewnętrzne oraz zewnętrzne mają teraz przynamniej 500 GB a często nawet 1-2 TB. Nie kosztują wcale dużo jednak posiadają sporo wad zwłaszcza, jeżeli mieszczą się w laptopach. Jedną z głównych wad jest bardzo szybkie zniszczenie w momencie upadku lub mocniejszego wstrząsu.

W tradycyjnym dysku twardym znajdziemy grubą płytę oraz mnóstwo pomniejszych skomplikowanych komponentów. Natomiast w dysku SSD znajduje się jedynie pamięć flash. Dokładnie taka sama jak w pendrive lub na kartach pamięci. Jest jednak nieco bardziej rozbudowana oraz szybsza. Niech za przykład posłuży dysk Samsung SSD 840 o pojemności 120 GB. Szybkość zapisu danych to 130 mb na sekundę. Ta prędkość przebija wszystkie wyprodukowane dotychczas najlepsze dyski o tradycyjnych komponentach. Jeszcze lepiej wygląda odczyt danych maksymalnie osiągający 530 MB/s. Brzmi świetnie a co najważniejsze działa bardzo dobrze.

dysk ssd toshibaDyski SSD są przyszłością elektronicznego odczytu i zapisu danych ponieważ mają jeszcze dwie cechy niezbędne w dzisiejszym świecie. Pierwsza to ekologia i oszczędność prądu. Nie pobierają tyle energii, co stare dyski, przez co nie musimy ich chłodzić potężnymi zasilaczami. Pracują bardzo cicho a do tego nie nagrzewają się i mało ważą. Każdy gracz powinien zainwestować właśnie w taki dysk by podnieść wydajność swojego komputera. Wszystkie filmy oraz najbardziej złożone gry będą odczytywane jeszcze sprawniej. Drugą ważną cechą tych dysków jest odporność mechaniczna. Upadek ze stołu, uderzenie o twardy parkiet lub beton czy ciągłe drgania nie są w stanie ich rozstroić ani zniszczyć. Dane są w pełni bezpieczne. Na tą chwilę ich wadą jest mała pojemność i wysoka cena. Jednak jest to problem do zniwelowania w ciągu najbliższego roku. Już teraz zakup takiego dysku jest opłacalny zwłaszcza, jeżeli wykorzystujesz pliki o dużej pojemności i zależy ci na szybkości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.