Dysk SSD dla ludzi ceniących szybkość

Dysk SSDW ciągu ostatnich kilku lat pojemność dysków twardych oraz pamięci przenośnych niebywale wzrosła. Dobrze pamiętam swój pierwszy komputer o dysku 60GB, w którym zawsze było mnóstwo wolnego miejsca. Teraz na takim obszarze pamięci zmieścimy kilka gier i filmów w jakości HD maksymalnie. Tradycyjne dyski twarde wewnętrzne oraz zewnętrzne mają teraz przynamniej 500 GB a często nawet 1-2 TB. Nie kosztują wcale dużo jednak posiadają sporo wad zwłaszcza, jeżeli mieszczą się w laptopach. Jedną z głównych wad jest bardzo szybkie zniszczenie w momencie upadku lub mocniejszego wstrząsu.

W tradycyjnym dysku twardym znajdziemy grubą płytę oraz mnóstwo pomniejszych skomplikowanych komponentów. Natomiast w dysku SSD znajduje się jedynie pamięć flash. Dokładnie taka sama jak w pendrive lub na kartach pamięci. Jest jednak nieco bardziej rozbudowana oraz szybsza. Niech za przykład posłuży dysk Samsung SSD 840 o pojemności 120 GB. Szybkość zapisu danych to 130 mb na sekundę. Ta prędkość przebija wszystkie wyprodukowane dotychczas najlepsze dyski o tradycyjnych komponentach. Jeszcze lepiej wygląda odczyt danych maksymalnie osiągający 530 MB/s. Brzmi świetnie a co najważniejsze działa bardzo dobrze.

dysk ssd toshibaDyski SSD są przyszłością elektronicznego odczytu i zapisu danych ponieważ mają jeszcze dwie cechy niezbędne w dzisiejszym świecie. Pierwsza to ekologia i oszczędność prądu. Nie pobierają tyle energii, co stare dyski, przez co nie musimy ich chłodzić potężnymi zasilaczami. Pracują bardzo cicho a do tego nie nagrzewają się i mało ważą. Każdy gracz powinien zainwestować właśnie w taki dysk by podnieść wydajność swojego komputera. Wszystkie filmy oraz najbardziej złożone gry będą odczytywane jeszcze sprawniej. Drugą ważną cechą tych dysków jest odporność mechaniczna. Upadek ze stołu, uderzenie o twardy parkiet lub beton czy ciągłe drgania nie są w stanie ich rozstroić ani zniszczyć. Dane są w pełni bezpieczne. Na tą chwilę ich wadą jest mała pojemność i wysoka cena. Jednak jest to problem do zniwelowania w ciągu najbliższego roku. Już teraz zakup takiego dysku jest opłacalny zwłaszcza, jeżeli wykorzystujesz pliki o dużej pojemności i zależy ci na szybkości.

Adrian

Gdy dostałem od swoich rodziców pierwszy komputer wiedziałem, że świat elektroniki pochłonie mnie bez reszty. Nawet teraz będąc pełnoletni i pracując na swoje utrzymanie znajduję czas na zdobywanie informacji o nowinkach elektronicznych oraz testowanie produktów z działu rtv oraz komputerów. Poza pracą zajmuje się serwisem komputerów oraz prowadzę testy smartfonów dla zaprzyjaźnionego komisu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.