Gru 22

Co przyniosło PS4 Pro i czy warto kupić tanie PS4?

Konsole do gier to jeden z chętniej kupowanych prezentów świątecznych w krajach „zachodnich”. Biorąc pod uwagę, że na rynku jest ich przynajmniej kilka, a co parę lat wydawane są nowe generacje tych urządzeń, to konsola zawsze jest dobrym pomysłem na prezent. Dawniej było lepiej pod względem tytułów przypisanych do urządzenia. Tak zwane gry ekskluzywne sprawiały, że oprócz PlayStation warto były mieć również Xbox-a i urządzenie od Nintendo. Postęp technologiczny komputerów sprawił, że obecna generacja konsol musiała przejść zmianę, o której dziś porozmawiamy.

Przyszłość w 4K i VR

Po co kupować PS4 Pro? Odpowiedź brzmi dla gry w wyższej rozdzielczości, lepszej płynności i wykorzystania mocy gogli wirtualnej rzeczywistości. Czy starsze PS4 sobie z tym nie poradzi? W żadnym wypadku nie jest przystosowane do czterokrotnie większej rozdzielczości obrazu. Lepsza płynność to lepsze podzespoły, więc nie ma o czym mówić. Natomiast VR działa na konsoli w miarę dobrze. Producent wykonał gogle VR w taki sposób, by nie wymagały najmocniejszej wersji konsoli na starcie. Możliwe, że za rok nie będzie już gier dedykowanych pod PS4 VR a jedynie wersję Pro.

telewizor plus PS4

źródło: http://foter.com/

Można się spierać, czy 4K jest nam potrzebne. W komputerze na pewno nie. Wystarczy rozdzielczość UHD będąca połową 4K. Jedynie telewizory powyżej 40 cali wydają się sensownym rozwiązaniem dla tego standardu obrazu. Granie w VR jest czymś, co za kilka lat może być solidnym elementem rynku rozrywki elektronicznej. Nie zdominuje i nie usunie z rynku grania na telewizorze i komputerze. Jedynie da nam drugą opcję, która będzie działała równocześnie.

Tylko jedna zmiana w podzespołach bazowych

konsole PS

źródło: http://foter.com/

Sony zmieniło w swojej konsoli, opatrzonej podtytułem Pro, tylko jeden element odpowiedzialny za moc obliczeniową. Jest to karta graficzna AMD Radeon – obecnie dająca nam 4,20 TFLOPS mocy obliczeniowej grafiki. Poprzednia wersja dała tylko 1,84 TFLOPS. Pamięć RAM dalej wynosi 8GB i pracuje na szynie GDDR5. Procesor również jest ten sam, ponieważ nie warto było podnosić ceny nową jednostką, która nie odpowiada za grafikę, a za między innymi obliczenia fizyki w grach. Gabaryty urządzenia są wyraźnie większe. Moc PS4 slim wymaga pobierania 160W energii elektrycznej. PS4 Pro zjada jej ponad 300 W. Komputery wysokiej klasy przystosowane do gier pobierają mniej więcej tyle prądu. W związku z większym rozmiarem plików gier pamięć bazowa konsoli Pro wynosi 1 TB i może zostać rozszerzona.

Konsola za niecały tysiąc

Większość marketów RTV sprzedaje PlayStation 4 Slim za 999 złotych. To bardzo dobra cena za centrum rozrywki, na którym oprócz gier możemy oglądać filmy na Blu-ray. Droższy o prawie 800 złotych nowy model konsoli odtworzy filmy w 4K i zapewni płynniejszą rozgrywkę w wielu tytułach. Mówi się nawet o 60 klatkach, gdy wybierzemy rozdzielczość Full HD zamiast 4K oferującej zwykle 30 ramek. Przez ostatnie 2 lata premier gier na PS4 nie brakowało. Jest w co grać, nawet gdyby starsza wersja miała być zepchnięta na bok. Wydatek rzędu 999 złotych może być bardziej opłacalny w momencie, gdy Sony zapowie kompatybilność tytułów z PlayStation 3. Liczę na ten krok, ponieważ Xbox One obsługuje takie gry od prawie roku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.