Bezpieczny laptop w komunikacji miejskiej i podróży

thumbnail

Błogosławieństwo komputerów przenośnych pozwala pracować, oglądać seriale, a nawet grać podczas podróży w pociągu, komunikacji miejskiej lub będąc w ciepły dzień na dworze. Zabierając ze sobą laptopa, musimy zdawać sobie sprawę, że bezpieczeństwo naszych danych może być zagrożone. Niebezpieczeństwa, które kryją się w realnym świecie, są takie same jak w cyfrowym. Skuteczna ochrona komputera przed złymi zamiarami drugiego człowieka lub po prostu ciekawską naturą jest naszym dzisiejszym tematem.

Prywatność w czasie pracy

filtr prywatyzujący
źródło: http://foter.com/f/

Mieliście kiedyś wrażenie, że podczas pisania SMS-a w autobusie ktoś ciągle patrzy w ekran waszego smartfona? Oglądając film na tablecie lub pracując na komputerze w miejscu publicznym prawdopodobieństwo, że ktoś właśnie patrzy na wasz wyświetlacz, jest jeszcze większe. W końcu każde z tych urządzeń ma jeszcze większy ekran LCD, który rzuca się w oczy. Jest sposób na ukrycie ekranu przed wzrokiem ciekawskich. Mikrożaluzje to technologia, którą wykorzystują nowoczesne filtry prywatyzujące (sprawdź) zarówno do laptopów, jak i mniejszych urządzeń multimedialnych. Ich zadaniem jest uniemożliwienie podglądu danych z ekranu LCD. Użytkownik komputera patrząc na ekran bezpośrednio prosto, widzi wszystko jak na dłoni. Natomiast osoby siedzące z boku lub patrzące z góry widzą jednokolorowy obraz, lub czarny ekran. Kto najlepiej wykorzysta filtr prywatyzujący? Będą to przede wszystkim studenci zabierający komputer na zajęcia, osoby pracujące w komunikacji publicznej i na mieście oraz inni pracownicy mobilni. W tym artykule przekonacie się jak skuteczny, jest taki filtr i czy korzystanie z niego w pracy sprawia, że ludzie pracują efektywniej.

Zabezpieczenie na klasycznego złodzieja

linka
źródło: http://foter.com

Nawet teraz najlepszym zabezpieczeniem dla roweru jest podpięcie go łańcuchem do drzewa lub specjalnego miejsca do parkowania rowerów. Komputera łańcuchem nie zabezpieczymy, ale możemy wykorzystać Kensington Lock i jego pochodne. Linki antykradzieżowe do laptopów mogą uratować nie tylko wasze dane, ale także cały sprzęt komputerowy. Nie ma nic gorszego od fizycznej kradzieży laptopa przez złodzieja. Do takich kradzieży w pociągu, komunikacji miejskiej, a nawet w kawiarni dochodzi całkiem często. Szczególnie w dużych miastach oraz bardzo zatłoczonych autobusach i pociągach. Następnym razem kupując notebooka, sprawdzajcie czy posiada jakikolwiek rodzaj gniazda pozwalającego na zamocowanie linki zabezpieczającej.

Przenieś pracę do chmury

kolorowe klawisze
źródło: http://foter.com/

A może by tak zacząć pracować w chmurze? W końcu szybki internet mobilny dostępny jest w każdym większym mieście. Dobre zabezpieczenie hasłem do poczty E-mail oraz praca na przeglądarce internetowej bez opcji zapamiętania historii pozwoli chronić dane o wiele skuteczniej niż tradycyjnie, przechowując je na dysku. Dla potencjalnego złodzieja czysty dysk twardy wyda się mało atrakcyjny. Nie stracimy poufnych informacji, ponieważ nie będzie ich na fizycznym nośniku. Z drugiej strony zaufanie do „chmury”, czyli serwerów internetowych do przechowywania danych, wciąż jest mizerne. Nic nie stoi na przeszkodzie, by założyć taką chmurę w swoim domu. Kupujecie serwer domowy typu „My Cloud”, podłączacie go do domowej sieci WiFi i ustalacie hasło dostępu. Mając link do domowego serwera, możecie podłączyć się do niego z każdego komputera. Tam trzymacie wszystkie prywatne dane. Oczywiście istnieje wiele sposobów na personalizację serwera i dodatkowe zabezpieczenia.

Gdy dostałem od swoich rodziców pierwszy komputer wiedziałem, że świat elektroniki pochłonie mnie bez reszty. Nawet teraz będąc pełnoletni i pracując na swoje utrzymanie znajduję czas na zdobywanie informacji o nowinkach elektronicznych oraz testowanie produktów z działu rtv oraz komputerów. Poza pracą zajmuje się serwisem komputerów oraz prowadzę testy smartfonów dla zaprzyjaźnionego komisu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top